7 Eylül 2013 Cumartesi

Dokuma tezgahı ve Manisa bezi yeniden hayat buldu

Dokuma tezgahı ve Manisa bezi yeniden hayat buldu
Türk Kadınlar Konseyi, 600 yıllık ünlü Manisa bezini hayata geçirmek için proje hazırladı. Depolara ktaldırılan tezgahlar yeniden gün ışığına çıktı. Kadınlara gelir kapısı çıktı... 
Giriş tarihi : 25.07.2013 15.44 Güncelleme : 15.44

HÜSEYİN AKKILIÇ 
Türk Kadınlar Konseyi önderliğinde 600 yıllık Manisa Bezi'ni kadınlar tezgahlarda dokuyor. Kadınlar bir yandan yeni bir meslek öğrenirken, bir yandan da ev ekonomisine katkı sağlıyorlar. Tezgahların az olması nedeniyle kursiyerler, bir yandan daha fazla tezgah talebinde bulunuyor, bir yandan da 6 aylık dönemin artırılmasını istiyor. 600 yıllık tarihe sahip Manisa Bezi, 3 yıldır Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi Başkanı Mübeccel Kafkaslı önderliğinde yeniden dokunuyor. Bugüne kadar açılan kurslara 250'den fazla kadın katıldı. Her dönemde 50 kadına eğitim veriliyor. Çalışma ve İş-Kur İl Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi de bu kurslara destek veriyor. Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi Başkanı Mübeccel Kafkaslı, tarihi Manisa Bezi'ne hayat verdiklerini belirterek, açılın kurslar sayesinde 250'den fazla kadına kurs verdiklerini söyledi. Kadınlara daha fazla öğretmek için dönemlerin uzun olması gerektiğini belirten Başkan Kafkaslı, bundan dolayı yetkililerden yardım istedi.
Kurs Öğreticisi Serpil Bingöl, Manisa Bezi'nin çok eskilere dayandığını belirterek, "3 yıldan beri Manisa Bezi kursumuz oluyor. Kurslarımız dönem dönem. Her dönem 50 kadına kurs veriliyor. Böylece kadınlar tarihi bir mesleği öğrenmiş oluyorlar. Bizim burada isteğimiz kursiyerlerin işin tamamını öğrenmesidir. Çünkü dönemler 6 ay sürüyor. Ama bu yeterli değil. Başkanımız Mübeccel Kafkaslı bu konuda devamlı bakanlarla görüşüyor. Kursa katılan kadınlarımız hepsi ev hanımı. Geniş bir alana ihtiyacımız var. Her kursiyere 1 tezgah düşmeli. Kadınlardan yoğun bir talep var" diye konuştu.

ZEVKLE DOKUYORLAR
Bingöl, "Kadınlar Manisa Bezi'ni zevkle dokuyor. Kimi kursiyer ise büyüklerden kalan kursu devam ettirtiyor. Hem meslek öğrendiklerini, hem de ev ekonomisine katkı sağladıklarını kaydeden kursiyerler, "Tarihi Manisa Bezi'ni öğreniyoruz. Bez dokumasını öğrenirken, ev bütçesine de katkı sağlıyoruz. Ancak 6 aylık dönem bizler için çok az. Biz bu dönemlerin artırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder